Buk vs. dub: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Buk a dub. Stromy rostoucí na našem území a zároveň dřeviny, které se už po několik desetiletí, možná i staletí, hojně zpracovávají, aby zdobily (nejen) české domácnosti. Konkrétně dub letní, ale i zimní zastupuje v českých lesích okolo 8 % dřevin a buk lesní okolo 9 %. Využívají se převážně v nábytkářství a i v naší nabídce představují dvě zásadní komodity, ze kterých vyrábíme naše produkty. Nejen stoly nebo židle, ale i doplňky, například dřevěné hodiny do domácnosti.

Pojďme si buk i dub rozebrat detailněji. Podíváme se především na hlavní rozdílnosti těchto dřevin při použití v nábytkářství. Tedy faktory, které by vás měly zajímat, pokud se právě rozhodujete o koupi, nebo už některý z našich produktů vlastníte.

1) Vzhled dřeva - jak vypadá dub a jak buk?

Základní metrikou, která jistě zajímá většinu nakupujících a bývá hlavním kritériem výběru, je vzhled. Téma nejvíce rozsáhlé a komplikované, u obou dřevin totiž máme hned několik možností provedení.

Zde si dovolíme se pozastavit trošku více. Důležité je se zaměřit na:

  1. příčný řez oběma kmeny dřevin (pro rychlost a účelnost tyto řezy hodně zjednoduším a rozdělím jen na část běle a jádra),
  2. a způsob, jakým se materiál ošetřuje před zpracováním.

Rozdíl mezi řezy dřeva:

Vzhled bělu a jádra při příčném řezu bukem  Vzhled bělu a jádra při příčném řezu dubem

Ze snímků se dá poznat, že dub má část jádra velice širokou a naopak buk oproti dubu velmi úzkou.

U buku pro naši výrobu používáme pouze část běli. Jádro využíváme zřídka, a to jen pro méně viditelné části produktu, jako je například spodní strana stolové desky. Jádrové produkty ale vyrábíme i na zakázku. Níže se můžete podívat, jak takové jádrové bukové dřevo na nábytku vypadá.

Vzhled jádrového bukového dřeva

U dubu naopak používáme pouze jádro stromu. Běl vyřezáváme při zpracování. Někteří výrobci nábytku běl nechávají a šetří tak značnou část nákladů za materiál. My opět povolujeme bělové záběhy pouze na méně viditelných místech, jako v případě buku – spodní strany desek stolů.

 
Také je důležité říci, že bukové řezivo ještě před zpracováním upravujeme pařením. Jde o relativně běžnou úpravu typickou pro tento materiál. Zajišťuje větší stabilitu dřeva, které je pak charakteristicky narůžověle zbarvené. Jak rozpoznat buk před a po paření se podívejte sami.

Pařený a nepařený buk:

Vzhled pařeného buku  Vzhled nepařeného buku

Pro dubový nábytek používáme velmi kvalitní dub "divoký". Dřevo divokého dubu má výraznější divoce-přírodní vzhled. Do našeho materiálu tedy záměrně vyhledáváme více suků a prasklin, které následně vyspravujeme, aby povrch zůstal stejně hladký jako bez vad. Produkt poté získává větší nádech přírody a je na první pohled poznat pravý masivní materiál.

Ovšem pokud jste příznivcem pouze čistého materiálu bez vad, rádi vám na zakázku vyrobíme i produkt z čistého dubového materiálu.

Dub čistý a Dub divoký 

Vzhled dřevěné desky z dubu  Vzhled dřevěné desky z dubu divokého

2) Odolnost, tvrdost dřeva a povrchová úprava

Vzhledem k tvrdosti obou dřevin, jsou na tom buk i dub velice podobně. Oba dva se řadí mezi tvrdé listnaté stromy. To v praxi znamená, že se dají jen stěží poškrábat či otlouct. Řezivo je uměle dosušené (tak dosahují ideální vlhkosti). Hustota uměle dosušeného řeziva je zde téměř shodná, okolo 600 kg/m3.

Samozřejmě, pokud se bavíme o odolnosti, musíme také zmínit důležitost povrchové úpravy, která má jako první za úkol odolávat oděrkům a škrábancům. Jak pečovat o nábytek si přečtěte v našem doporučení. 

3) Cena buku a dubu

Dub i buk rostou velmi pomalu, což má na cenu zásadní vliv. Rozdíl tedy činí především velikost poptávky. Dub je v posledním desetiletí v nábytkářství velice oblíbený, což způsobuje jeho neustále se zvyšující cenu. Dubový materiál je v Česku momentálně zhruba o 100 % dražší než bukový.

I my samozřejmě musíme na vzácnost výskytu dřeva reagovat, proto jsou naše produkty z buku dostupnější.

Snad vám náš článek pomůže při zařizování domácnosti. Přesvědčte se sami, jak takový dřevěný stůl či židle mohou vypadat. Nebo si nechte vyrobit nábytek na zakázku.

Zpět do obchodu